Přehled VZP 2023

Datum vydání: 24. 3. 2024

Využívám originální formuláře vydané přímo úřady. Zde jsou odkazy pro stažení.

VZPInteraktivní formulář

Přehled o výši daňového základu OSVČ za rok 2023 – VZP.

Formulář je nutno stáhnout do počítače jako pdf dle návodu na stránkách. Lze ho pak otevřít pomocí Adobe Acrobat Readeru. Adobe Acrobat Reader si můžeme stáhnout pro Windows. Bohužel formulář nelze editovat v Linuxu. Jde o interaktivní pdf. Bohužel VZP nená k dispozici ke stažení obyčejné pdf k ručnímu vyplnění, které by se správně otevíralo i na Linuxu. Můžete využít návod od VZP.

Přehled můžeme podat osobně, poštou či elektronicky viz Způsoby podání přehledu. Elektronicky lze přehled podat online přes webovou aplikaci Moje VZP prostřednictvím interaktivního formuláře. Formulář sám doplní zaplacené zálohy a další vaše údaje.

Informace o zaplacených zálohách

VZP zaslala přehled o zaplacených zálohách za rok 2024 do datových schránek. Případně si můžete dojít na pobočku a zažádat o vyúčtování pojistného na veřejné zdravotní pojištění po předložení občanského průkazu. Přehled o platbách pojistného též lze získat v aplikaci Moje VZP. Pro využívání aplikace Moje VZP je zapotřebí registrace, která trvá určitou dobu a je pro ni zapotřebí Identita občana či bankovní identita. Nicméně registraci do Moje VZP lze provést i samostatně nezávisle na Identitě občana, a to přímo na pobočce VZP. Na pobočce obdržíte aktivační klíč k registraci a po autorizaci se budete moci přihlašovat do Moje VZP standardně přes vaši emailovou adresu a heslo, které si navolíte. Přihlašování použává dvoufaktorové ověření přes SMS zaslanou na mobil. Doporučuji.

S digitalizací státní správy souvisí i fakt, že OSVČ čeká povinná datová schránka od roku 2023.

Lhůta pro podání přehledu

Přehled o výši daňového základu OSVČ je třeba podat do nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém OSVČ měla podat daňové přiznání a doplatek musí OSVČ zaplatit do 8 dnů od podání přehledu nebo ode dne, kdy měl být přehled podán.

Bankovní účty VZP

Pojištění se platí na účty: čísla bankovních účtů. Nezapomeňte po vyplnění a odeslání přehledu též zkontrolovat novou výši předpisu záloh a uhradit případný doplatek!

Další články