Přehled VZP 2021

Datum vydání: 22. 3. 2022

Využívám originální formuláře vydané přímo úřady. Zde jsou odkazy pro stažení.

VZPInteraktivní formulář

Přehled o výši daňového základu OSVČ za rok 2021 – VZP.

Formulář je nutno stáhnout do počítače jako pdf dle návodu na stránkách. Lze ho pak otevřít pomocí Adobe Acrobat Readeru. Bohužel formulář nelze editovat v Linuxu. Adobe Acrobat Reader si můžeme stáhnout pro Windows. Bohužel jde pouze o interaktivní pdf, které se neotvírá správně v Linuxu. Ve Winodows počítám, že vše bude ok. Bohužel VZP nená k dispozici ke stažení obyčejné pdf k ručnímu vyplnění, které by se správně otevíralo i na Linuxu.

Přehled můžeme podat osobně, poštou či elektronicky viz Způsoby podání přehledu. Elektronicky lze přehled podat online přes webovou aplikaci Moje VZP prostřednictvím interaktivního formuláře. Formulář sám doplní zaplacené zálohy a další vaše údaje.

Informace o zaplacených zálohách

Zdá se, že VZP se rozhodla též od roku 2022 neposílat poštou přehled o zaplacených zálohách. Nicméně lze dojít na pobočku a zažádat o vyúčtování pojistného na veřejné zdravotní pojištění po předložení občanského průkazu. Přehled o platbách pojistného též lze získat v aplikaci Moje VZP. Pro využívání aplikace Moje VZP je zapotřebí registrace, která trvá určitou dobu a je pro ni zapotřebí Identita občana (bohužel zatím nelze u registrace VZP využít bankovní identitu). Nicméně registraci do Moje VZP lze provést i samostatně nezávisle na Identitě občana, a to přímo na pobočce VZP. Na pobočce obdržíte aktivační klíč k registraci a po autorizaci se budete moci přihlašovat do Moje VZP standardně přes vaši emailovou adresu a heslo, které si navolíte. Přihlašování použává dvoufaktorové ověření přes SMS zaslanou na mobil. Doporučuji.

S digitalizací státní správy souvisí i fakt, že OSVČ čeká povinná datová schránka od roku 2023.

Lhůta pro podání přehledu

Přehled o výši daňového základu OSVČ je třeba podat do nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém OSVČ měla podat daňové přiznání (obvykle tedy do 2. 5. 2022) a doplatek musí OSVČ zaplatit do 8 dnů od podání přehledu.

Bankovní účty VZP

Pojištění se platí na účty: čísla bankovních účtů. Nezapomeňte po vyplnění a odeslání přehledu též zkontrolovat novou výši předpisu záloh a uhradit případný doplatek!

Další články