Obchodování na Amazonu

Aktualizováno: 1. 6. 2016, datum vydání: 13. 5. 2016

Známý mne oslovil s nabídkou podnikání na Amazonu. Zaplatil si cca 100 000 Kč za kurzy a potřeboval s tím pomoci. Tak jsem se rozhodla trochu si zmapovat situaci, kolem tohoto trhu a dát informace dohromady. Potřebovala jsem si udělat určitou představu. Má představa kolem tohoto businessu určitě není kompletní a zcela přesná, nicméně zde jsou mé postřehy.

V současné době se otevřela příležitost k výdělku prostřednictvím obchodování na amazon.com. Amazon je největší obchodní portál na světě. Jde o obrovský e-shop. Náklady za prodejní účet se pohybují od cca $40 za měsíc.

I jednotlivec se může pustit do podnikání touto formou a prorazit s produktem na světové trhy. Je však otázkou, zda a v jakém objemu se toto podnikání vyplatí. Amazon zajišťuje distribuci produktů, vyřizování reklamací a skladování produktů. Těchto záležitostí jste ušetřeni. Na Vás je najít si vhodný produkt k prodeji. Obvykle se domlouváte přímo s výrobci a následně prodáváte produkt pod svou značkou. Jak uspět v konkurenci a vypořádat se s různými administrativními záležitostmi? Některé odpovědi můžete najít na internetu. Můžete si zaplatit i speciální návody, jak na to. Amazon je určitě obrovskou příležitostí.

Osobní zkušenost s obchodováním na Amazonu zatím nemám. Proniknout do této problematiky je cesta na delší dobu. Částečně tuto problematiku mohou přiblížit následující videa:

Návody a tutoriály zdarma na YouTube

Určitě bych se podívala na materiály, které jsou zdarma na internetu. Zde je například sada přednášek na toto téma.

Import Startup

Další tutoriály můžete najít po zadání klíčového slova amazon course, amazon tutorial či amazon workshop na videích YouTube. Lidé také doporučují procházet fóra Amazonu, kde jsou lidé s reálnými zkušenostmi a dokáží poradit mnohdy dříve a lépe než samotná podpora Amazonu či help. K dispozici je také služba amazon web services.

České tutoriály zdarma

Návodů v češtině není mnoho. Pokud na internetu jsou, tak jsou většinou následně propojena na komerční nabídku kurzů, které objasní prodej na amazonu více detailně.

Zdeněk Steiner

  • Podnikání na amazonu – podnikaninaamazonu.cz (zde je pár článků a návodů zdarma, web je napojen na komerční megabyznys.cz), spoluautor Jan Furiš,
  • Proč podnikat na Amazonu – video pro získání základní přestavy fungování amazonu.

Jan Furiš a megabyznys.cz

V rámci propagačních videí narazíme na internetu i na záznamy z workshopů pořádanými školiteli kurzů podnikání na Amazonu. Zde namátkově např.:

Placené kurzy (business pro školitele)

Osobně jsem dosti skeptická k velmi populárním knížkám a návodům typu: Zbohatněte snadno a rychle. Ne, že by v těch knížkách či návodech nebylo spousta pravdy, ale myslím si, že na těchto návodech profitují hlavně tvůrci těchto knížek a mohou mít na tomto postavený celý svůj business a obchodní model. Možná jim vynáší více publikace těchto návodů, než samotné podnikání, o kterém píší či mluví… Buďte tedy obezřetní, ať zbytečně nevyhazujete své úspory. Zvažte, zda získané informace opravdu za tu cenu stojí a zda se k informacím nelze dostat jinou formou levněji či zcela zdarma! Účastníci těchto kurzů se shodují, že jde i tak o pouhý základ a úvod do obchodování na Amazonu a praxe je o hodně složitější. Zde je pár webů, na které asi narazíte, pokud zadáte do vyhledávače klíčová slova obchodování Amazon. Většinou jde o komerční nabídku návodů, jak vydělat na Amazonu. Pro věrohodnější informace musíte ve vyhledávači zalistovat o pár stránek dál…

České on-line kurzy

Za celým businessem kolem kurzů o Amazonu stojí pár lidí, kteří se vzájemně znají a buď se navzájem podporují, či naopak. Je to zjevné z videí, která jsou na netu a ze vzájemného provázání webových stránek. Říká se tomu affiliate marketing. Zajímavý postřeh ze vzájemných střetů konkurenčních skupin přináší i video Michala Mikuláška Pravda o MegaStřetu (a hlavně Adrianu Kolkovi), ve kterém vyslovuje myšlenku, že je lepší se učit přímo od mentorů z Ameriky, kteří opravdu vydělávají obchodováním na Amazonu. Učte se přímo od zdroje, stejně se bez angličtiny neobejdete.

Propracovaný marketing kurzů

Komerční nabídky jsou si dosti podobné a postaveném na podobném marketingu. Do značné míry kopírují nabídky a modely zahraničních kurzů. Sbírají také Vaše email adresy. Obecně nedoporučuji za tyto materiály platit, nabídka většiny z nich je dle mého názoru předražená. Na druhou stranu dobré knowhow je drahé, tak proč by ho měli lidé sdělovat zadarmo. A když se najdou lidé, kteří to zaplatí nebo neumějí anglicky… Každý je zodpovědný sám za svá rozhodnutí! Cenová nabídka výše uvedených komerčních kurzů je v řádech desetitisíců až statisíců korun. Je to opravdu správná investice či pouze snadný výdělek pro školitele? Nechť si na tuto otázku každý odpoví sám… Navíc tam funguje nějaký systém provizí za získání dalšího zákazníka do kurzů (určitá forma letadla).

Peníze na nákup výrobku

Myslete na to, že kromě knowhow budete potřebovat peníze i na samotný nákup produktů, které budou určeny k prodeji. Většina lidí zůstane také neúspěšnými z důvodu, že si rádo tyto knížky či návody přečte či shlédne, ale do realizace postupů a myšlenek se již nepustí, protože to stojí zpočátku dosti námahy a sil a brzo to vzdají. Čas se v podnikání počítá spíše na roky až pětiletky, než na měsíce a je třeba počítat i s peněžní investicí, která se Vám nemusí vůbec vrátit. Nic není zadarmo. Ale když se to povede, je to radost :).

V podnikání přežije po dobu 5 let pouze 5 % podnikatelů

Je třeba si uvědomit, že obecně v jakémkoli podnikání platí, že pouze malá část lidí opravdu uspěje. Píše se obvykle o 1 až 3 %. Maximum bývá 5 % po pěti letech podnikání s tím, že „uspěje“ znamená, že „přežije“. To jsou statistiky platné obecně. Lidé by s tím měli počítat, než začnou podnikat. Ve stejném varovném duchu se nese i video Michala Mikuláška: Amazon je PODVOD! Já bych řekla, podvod to není, jde o normální zákonitosti trhu. Akorát lidé si toto často neuvědomují a věří či doufají v rychlé zbohatnutí. Je však nefér, toto lidem neříct a slibovat bájné zisky.

Zahraniční on-line kurzy

České kurzy jsou kopiemi zahraničních kurzů. Zde jsou některé z nich. Pozn.: Tyto kurzy nemají přímo spojitost se společností Amazon.

Pochvalné články

Pochvalných článků na toto téma najdete minimum. Pokud existují, píší je většinou tvůrci kurzů, nebo na ně napojené osoby. Nicméně někomu kurzy mohly opravdu pomoci.

Kritické názory na toto téma

Zajímavou a celkem nezávislou diskuzi k tématu lze najít na Webtrhu: Internetové podnikání - Amazon. Zajímavý je i článek Martina Kopáčka: Podnikání na Amazonu: Příležitost pro každého? s odkazem na video Jiřího Vokáče Čmolíka: ABS - Amazing Business Secret - živé vysílání. Obecně importem a exportem se také zabývá článek Lucie Haberlové: Jak prodávat na Amazonu bez kurzu za desetitisíce. Mějte na paměti, že mnohdy jde ale o navzájem konkurující si skupiny, které dělají podobný business. Ještě jeden kritický článek: Proč věřit „online milionářům“, když lžou už v prvním videu?

Outsoursing obchodování na Amazonu

Adam Kurzok a firma Expando

Najdou se ale i trochu jiné přístupy. Např. firma Adama Kurzoka EXPANDO global outsourcuje prodejci kompletní prodej na Amazonu. Za peníze Vám usnadní vstup na Amazon a následně Vám poskytují prodejní podporu v míře, kterou Vy jako prodejce potřebujete. Prodejce se tak nemusí vše hned od začátku učit sám. Jde o jednorázový poplatek za vstup a následně se platí procento z obratu či minimální paušální platba za podporu. Konkrétní informace o obchodování na Amazonu lze získat z jejich blogu. Myslím, že v tomto směru jde o zajímavější a serióznější nabídku. Adam Kurzok je známý svým projektem Lunchtime, který následně prodal.

To nejlepší shrnutí na závěr

Kdo dočetl až sem, tak bych na závěr doporučila si přečíst vše shrnující článek Milionářem díky Amazonu? Můžete zkusit štěstí.

Další články