Bláhově jsem si myslela, že stát poskytne internetovou aplikaci, kterou bude moci každý podnikatel využít pro EEE (elektronickou evidenci tržeb). Stát poskytl pouze rozhraní a nechal na firmách, ať vytvoří patřičný software i hardware s tím, že stát žádným způsobem negarantuje funkčnost takovéhoto řešení.
Na trhu se objevilo několik softwarů i pokladen. U většiny softwarů je nutno platit paušální poplatek, který se pohybuje kolem 250 Kč až 300 Kč měsíčně. U firem, které nabízejí software zdarma (např. Kasa FIK), je obvykle software napojen na jejich drahý hardware. Prostě peníze si vezmou jinak… Pokud máte např. nízké tržby, tak vám stejně odpočet z daní za pokladnu nepomůže, protože pokladu budete si muset pořídit a slevu na dani pro nízké příjmy nezískáte.
Money a Pohoda
S EET však počítají i standardní účetní systémy. Zde doporučuji využít osvědčených dobře známých systémů Money od společnosti CÍGLER SOFTWARE či Pohodu od společnosti STORMWARE. Samozřejmě záleží, zda podnikatel potřebuje k činnosti být mobilní, či mu stačí účtenky tisknout ve firmě, kde má k dispozici počítač.
STORMWARE
POHODA Start + mPOHODA
Pohoda nabízí EET v rámci všech svých variant jako přímo zabudovaný balíček, takže nemusíte za EET platít, ale je třeba koupit software např. alespoň ve variantě Pohoda Mini za 1980 Kč ročně (+460 Kč roční servis). Zde je kompletní ceník.
Další možností je využít variant POHODA Start či POHODA Kasa Offline, které jsou zdarma ke stažení a vyzkoušení a obě jsou připraveny na EET. POHODA Kasa Offline počítá s propojením na software řady POHODA.
POHODA Start je omezena počtem vystavených dokladů:
- 500 záznamů v účetním deníku,
- 200 záznamů v peněžním deníku daňové evidence,
- 200 záznamů v agendě skladových pohybů,
- 100 záznamů v ostatních agendách,
- 10 záznamů v agendách majetku a mezd,
- 20 použití funkcí pro hromadnou práci s daty.
Pro reálnější business je však toto omezení opravdu značné a bude postačovat opravdu pouze velice malým podnikatelům. Smyslem těchto aplikací zdarma je spíše jejich vyzkoušení (jako dema) s následným přechodem na placenou verzi, která není omezena počtem záznamů.
K dispozici jsou i mobilní aplikace mPOHODA a mKASA, obě připraveny na EET. Společnost STORMWARE připravila nově web fakturaci ZDARMA, kde nabízí řešení fakturace buď přes POHODA Start či přes mobilní aplikaci mPOHODA. Mobilní software mPOHODA počítá s napojením na software POHODA. MPohoda je zdarma, ale pokud v ní chcete používat EET, musíte mít již zakoupenu verzi Pohody i pro PC. Takže EET zde není zadarmo.
CÍGLER SOFTWARE
Money S3
Software Money je také připraven na EET. Nicméně EET není v jednotlivých variantách přímo zahrnuta a je nutno si ji zvlášť dokoupit v podobě extra balíčku viz EET v Money S3. Balíček EET stojí 1490 Kč. K dispozici je opět zdarma verze Money S3 Start, ale tento software je opět omezen počtem záznamů (limit v závorce je platný po bezplatné registraci):
- 100 (500) záznamů do účetního deníku,
- 100 (500) skladových pohybů,
- 50 (200) adres,
- 5 (15) mezd,
- 100 (500) položek objednávek/nabídek.
Společnost CÍGLER SOFTWARE, a.s. zavedla extra web s informacemi o EET: Elektronická evidence tržeb od A do Z.
iDoklad
Pro evidenci faktur a přijatých plateb v hotovosti úplně stačí využít on-line software iDoklad od společnosti CÍGLER SOFTWARE. Systém není omezený na počet položek. Pokud např. uplatňuje živnostník výdaje paušálem, a tím pádem má povinnost ze zákona evidovat pouze tržby a pohledávky. Malý živnostník nepotřebuje kompletní účetní systém.
V iDokladu lze evidovat i přijaté faktury, takže poslouží i částečně místo daňové evidence pro evidenci příjmů a skutečných výdajů. Přehledně získáte údaje pro své daňové přiznání. Pomocí iDokladu si odkudkoli, kde máte k dispozici internet, vystavíte doklady a vytisknete si je na své tiskárně. Můžete mít Windows, můžete mít na svém PC i Unix, či používat pouze tablet či mobil :). Jen pro tisk účtenek potřebujete mít k dispozici tiskárnu. Výhodou je také to, že nejste nijak fyzicky vázáni na počet licencí účetního programu a na fyzickém umístění PC. Data jsou uložena v cloudu, která lze načíst z internetu z jakéhokoli PC po zadání přihlašovacích údajů. Někdo s tímto řešením nemusí souhlasit, protože může představovat i určité bezpečnostní riziko. Bohužel data si nemůžete nijak zálohovat, kromě uložení pdf dokladů do svého PC. Podmínkou je přístup na internet. Spojení je šifrováno. Společnost se zavazuje k ochraně osobních údajů. Dříve byla EET zde zdarma, nyní se společnost rozhodla verzi iDokladu zpoplatnit.
Systém podporuje zasílání faktur emailem apod. Data jdou případně načíst i do účetních softwarů POHODA či MONEY, ale systém je jinak na těchto softwarech nezávislý. Pokud by živnostník usoudil, že potřebuje evidenci širšího rozsahu, bez problémů přejde z tohoto on-line systému na standardní účetní software.
Bližší informace jsou uvedeny na samostatném webu věnovaném iDokladu. Software bohužel již není zdarma a je v něm zabudována EET. Takže máte EET + evidenci příjmů a výdajů. Kompletní vlastnosti a funkci iDokladu naleznete v nápovědě.
Pro EET je připravena ještě Profi Účtenka od společnosti CÍGLER SOFTWARE. Jde o software zdarma, který lze nainstalovat do mobilu, tabletu či PC s Windows 10. Profi Účtenka umožňuje ve spolupráci s tiskárnou evidenci a tisk účetních dokladů. Následně se může připojit přes PIN na iDoklad, do kterého se data stáhnou a nahrají jako Prodejky. Aplikace je zdarma a je připravena na EET. Takto nahrané prodejky by neměly dle dokumentace jít z iDokladu mazat.
Typ dokladu prodejka (obdoba zjednodušeného daňového dokladu)
Typ dokladu prodejka byl do iDokladu nově přidán v souvislosti s EET. V únorových novinkách byla přidána možnost zaúčtování prodejek a vystavení příjmového pokladního dokladu k nim. Mohou tak vstupovat do daňového přiznání i do EET. Chovají se tedy jako zjednodušený daňový doklad včetně uvedení DPH.
Prodejka počítá s přijetím platby v hotovosti. Na rozdíl od příjmového pokladního dokladu lze vypsat i soupis položek napojených na ceník. Nelze bohužel vybrat odběratele. Vím, že odběratel není povinný, ale mohl by jít alespoň zadat.
Další informace o EET
- iDoklad už není zadarmo. Zjistili jsme, kam můžete odejít – podnikatel.cz
- Jak iDoklad řeší EET – idoklad.cz
- Sdílejte iDoklad s kolegy a další 4 únorové novinky – idoklad.cz
- Money S3 nabízí několik řešení pro EET – eet.money.cz
- Online EET pokladna bez paušálu, zdarma – fiket.cz
- Etržby (EET) – financnisprava.cz
- etržby – etrzby.cz