iDoklad.cz - EET zdarma z trhu pomalu mizí

Datum vydání: 17. 6. 2017

Bláhově jsem si myslela, že stát poskytne internetovou aplikaci, kterou bude moci každý podnikatel využít pro EEE (elektronickou evidenci tržeb). Stát poskytl pouze rozhraní a nechal na firmách, ať vytvoří patřičný software i hardware s tím, že stát žádným způsobem negarantuje funkčnost takovéhoto řešení.

Na trhu se objevilo několik softwarů i pokladen. U většiny softwarů je nutno platit paušální poplatek, který se pohybuje kolem 250 Kč až 300 Kč měsíčně. U firem, které nabízejí software zdarma (např. Kasa FIK), je obvykle software napojen na jejich drahý hardware. Prostě peníze si vezmou jinak… Pokud máte např. nízké tržby, tak vám stejně odpočet z daní za pokladnu nepomůže, protože pokladu budete si muset pořídit a slevu na dani pro nízké příjmy nezískáte.

Money a Pohoda

S EET však počítají i standardní účetní systémy. Zde doporučuji využít osvědčených dobře známých systémů Money od společnosti CÍGLER SOFTWARE či Pohodu od společnosti STORMWARE. Samozřejmě záleží, zda podnikatel potřebuje k činnosti být mobilní, či mu stačí účtenky tisknout ve firmě, kde má k dispozici počítač.

STORMWARE

POHODA Start + mPOHODA

Pohoda nabízí EET v rámci všech svých variant jako přímo zabudovaný balíček, takže nemusíte za EET platít, ale je třeba koupit software např. alespoň ve variantě Pohoda Mini za 1980 Kč ročně (+460 Kč roční servis). Zde je kompletní ceník.

Další možností je využít variant POHODA Start či POHODA Kasa Offline, které jsou zdarma ke stažení a vyzkoušení a obě jsou připraveny na EET. POHODA Kasa Offline počítá s propojením na software řady POHODA.

POHODA Start je omezena počtem vystavených dokladů:

 • 500 záznamů v účetním deníku,
 • 200 záznamů v peněžním deníku daňové evidence,
 • 200 záznamů v agendě skladových pohybů,
 • 100 záznamů v ostatních agendách,
 • 10 záznamů v agendách majetku a mezd,
 • 20 použití funkcí pro hromadnou práci s daty.

Pro reálnější business je však toto omezení opravdu značné a bude postačovat opravdu pouze velice malým podnikatelům. Smyslem těchto aplikací zdarma je spíše jejich vyzkoušení (jako dema) s následným přechodem na placenou verzi, která není omezena počtem záznamů.

K dispozici jsou i mobilní aplikace mPOHODA a mKASA, obě připraveny na EET. Společnost STORMWARE připravila nově web fakturaci ZDARMA, kde nabízí řešení fakturace buď přes POHODA Start či přes mobilní aplikaci mPOHODA. Mobilní software mPOHODA počítá s napojením na software POHODA. MPohoda je zdarma, ale pokud v ní chcete používat EET, musíte mít již zakoupenu verzi Pohody i pro PC. Takže EET zde není zadarmo.

CÍGLER SOFTWARE

Money S3

Software Money je také připraven na EET. Nicméně EET není v jednotlivých variantách přímo zahrnuta a je nutno si ji zvlášť dokoupit v podobě extra balíčku viz EET v Money S3. Balíček EET stojí 1490 Kč. K dispozici je opět zdarma verze Money S3 Start, ale tento software je opět omezen počtem záznamů (limit v závorce je platný po bezplatné registraci):

 • 100 (500) záznamů do účetního deníku,
 • 100 (500) skladových pohybů,
 • 50 (200) adres,
 • 5 (15) mezd,
 • 100 (500) položek objednávek/nabídek.

Společnost CÍGLER SOFTWARE, a.s. zavedla extra web s informacemi o EET: Elektronická evidence tržeb od A do Z.

iDoklad

Pro evidenci faktur a přijatých plateb v hotovosti úplně stačí využít on-line software iDoklad od společnosti CÍGLER SOFTWARE. Systém není omezený na počet položek. Pokud např. uplatňuje živnostník výdaje paušálem, a tím pádem má povinnost ze zákona evidovat pouze tržby a pohledávky. Malý živnostník nepotřebuje kompletní účetní systém.

V iDokladu lze evidovat i přijaté faktury, takže poslouží i částečně místo daňové evidence pro evidenci příjmů a skutečných výdajů. Přehledně získáte údaje pro své daňové přiznání. Pomocí iDokladu si odkudkoli, kde máte k dispozici internet, vystavíte doklady a vytisknete si je na své tiskárně. Můžete mít Windows, můžete mít na svém PC i Unix, či používat pouze tablet či mobil :). Jen pro tisk účtenek potřebujete mít k dispozici tiskárnu. Výhodou je také to, že nejste nijak fyzicky vázáni na počet licencí účetního programu a na fyzickém umístění PC. Data jsou uložena v cloudu, která lze načíst z internetu z jakéhokoli PC po zadání přihlašovacích údajů. Někdo s tímto řešením nemusí souhlasit, protože může představovat i určité bezpečnostní riziko. Bohužel data si nemůžete nijak zálohovat, kromě uložení pdf dokladů do svého PC. Podmínkou je přístup na internet. Spojení je šifrováno. Společnost se zavazuje k ochraně osobních údajů. Dříve byla EET zde zdarma, nyní se společnost rozhodla verzi iDokladu zpoplatnit.

Systém podporuje zasílání faktur emailem apod. Data jdou případně načíst i do účetních softwarů POHODA či MONEY, ale systém je jinak na těchto softwarech nezávislý. Pokud by živnostník usoudil, že potřebuje evidenci širšího rozsahu, bez problémů přejde z tohoto on-line systému na standardní účetní software.

Bližší informace jsou uvedeny na samostatném webu věnovaném iDokladu. Software bohužel již není zdarma a je v něm zabudována EET. Takže máte EET + evidenci příjmů a výdajů. Kompletní vlastnosti a funkci iDokladu naleznete v nápovědě.

Pro EET je připravena ještě Profi Účtenka od společnosti CÍGLER SOFTWARE. Jde o software zdarma, který lze nainstalovat do mobilu, tabletu či PC s Windows 10. Profi Účtenka umožňuje ve spolupráci s tiskárnou evidenci a tisk účetních dokladů. Následně se může připojit přes PIN na iDoklad, do kterého se data stáhnou a nahrají jako Prodejky. Aplikace je zdarma a je připravena na EET. Takto nahrané prodejky by neměly dle dokumentace jít z iDokladu mazat.

Typ dokladu prodejka (obdoba zjednodušeného daňového dokladu)

Typ dokladu prodejka byl do iDokladu nově přidán v souvislosti s EET. V únorových novinkách byla přidána možnost zaúčtování prodejek a vystavení příjmového pokladního dokladu k nim. Mohou tak vstupovat do daňového přiznání i do EET. Chovají se tedy jako zjednodušený daňový doklad včetně uvedení DPH.

Prodejka počítá s přijetím platby v hotovosti. Na rozdíl od příjmového pokladního dokladu lze vypsat i soupis položek napojených na ceník. Nelze bohužel vybrat odběratele. Vím, že odběratel není povinný, ale mohl by jít alespoň zadat.

Další informace o EET

Další články