Affiliate marketing v ČR a v zahraničí

Datum vydání: 8. 9. 2018

Affiliate marketing je marketingový nástroj založený na provizním systému. Může být použitý na webových stránkách, kde partner zapojený do affiliate marketingu propaguje určité zboží či jednoduše odkazuje na nějaký produkt inzerenta. Do odkazu reklamy či do textového odkazu se umístí kód, určitý identifikátor, kterým se pozná, že uživatel přišel z daných stránek. Pokud uživatel následně nakoupí u inzerenta, typicky přes e-shop, dané zboží do určité doby, tak je partnerovi (majiteli stránek) vyplacena provize.

U nás je affiliate marketing zatím spíše novinkou. Pro blogery, youtubery a pisálky to může být další příležitost, jak vydělávat na internetu publikací obsahu. Společnost provozující e-shop může mít vlastní affiliate program, nebo může využít affiliate program implementovaný do svého e-shopu od nějaké společnosti. Vše funguje tak, že jakmile uživatel vstoupí na e-shop pomocí odkazu, který obsahuje v sobě affiliate identifikátor, tak se pomocí cookie uloží tento indentifikátor do PC a prohlížeče uživatele. Tato cookie má určitou platnost, která je dána e-shopem. Pokud uživatel po dobu platnosti provede nákup pomocí stejného počítače a stejného internetového prohlížeče, je tento uživatel spárován s tímto odkazem a e-shop ví, že nákup provedl právě uživatel přivedený na e-shop ze stránek affiliate partnera. Následně by e-shop měl vyplatit za uskutečněný nákup partnerovi provizi. Výše provize se liší a určuje si ji e-shop.

Alza.cz

Vlastní řešení affiliate marketingu přináší například společnost Alza.cz. Pro zapojení do programu uzavírají s inzerentem (partnerem) smlouvu, se kterou Alza.cz musí souhlasit.

Všeobecné podmínky společnosti Alza.cz nejsou dlouhé, což považuji za přednost. Nicméně se mi tam rozhodně nelíbí vyhrožování smluvní pokutou 50 000 Kč za každé jednotlivé porušení povinnosti ohledně zákazu rozesílání spamů. Cituji ze smluvních podmínek:

3. Partner není oprávněn využívat rozesílání nevyžádané pošty (spam) ani jinou nedovolenou formu propagace porušující zásady poctivého obchodního styku a dobré mravy.

konec citace. A dále je, cituji:

7. Poruší-li Partner povinnosti stanovené v článku 3 těchto VOP, Alza.cz má nárok na smluvní pokutu ve výši 50.000,- Kč (slovy: padesát tisíc korun českých) za každé takové porušení, přičemž Partner je povinen uhradit tuto smluvní pokutu do deseti (10) dnů od výzvy Alza.cz k její úhradě, přičemž nárok Alza.cz na náhradu škody v plné výši tím není dotčen.

konec citace. Jako programátor vím, že email můžete odeslat z libovolné emailové adresy. Nevím, kdo by pak dokazoval, že email (spam) mohl poslat někdo úplně jiný, a že jste to zrovna nebyli ani vy? Ustanovení chápu, ale připadá mi přemrštěné a nefér. Co když se stane, že někdo vašim jménem (pod vaší emailovou adresou) pošle reklamní spamový email a pošle to 10× či 1000× na různé adresy? To jako že budete mít na krku pokutu ve výši 50 000 000 Kč (1000 × 50 000)? A kdo to bude dokazovat, že jste to neudělali vy? Tento bod by chtělo určitě s Alza.cz prodiskutovat a ze smlouvy nějak odstranit. Chápu, že se Alza.cz chce chránit před spamy, ale toto ustanovení mi připadá přehnané.

Dále jste povinni dle úvodních ustanovení i článku 9 níže umístit na provozované portály bannery a odkazy s reklamou na Alza.cz. Né, že můžete, ale musíte! OK, taky proto to třeba děláte, ale co když chci dát na web jen odkazy, bez obrázkových reklam? To asi nejde.

Sami si zvažte, zda se vám vyplatí za těchto podmínek zapojit do affiliate programu Alzy. Pro větší hráče se to asi může vyplatit. Já osobně jsem o zapojení do affiliate programu uvažovala, ale za těchto podmínek do toho nepůjdu, ledaže bych si písemně dohodla jiné férovější podmínky. Ale spíš počkám, až se trh sám ozve a podmínky Alza.cz sama od sebe zmírní.

Affilbox.cz

Jde o český affiliate software, který běží od roku 2011 a jehož autorem je Mário Roženský. Do programu AffilBox je zapojeno u nás mnoho obchodníků i partnerů. Uvádí k dnešnímu dni 8. 9. 2018 tyto statistiky (uvádím zaokrouhlená čísla): 3 000 obchodníků (inzerentů), 20 000 partnerů propagující obchodníky, 48 000 000 Kč obrat za 30 dnů, 33 000 přivedených zákazníků, 18 000 Kč provize partnerů za 30 dnů. V přepočtu to tedy vychází cca 18 000 000 Kč privize / 20 000 partnerů = 900 Kč průměrná měsíční provize na partnera.

Program je financován formou měsíční platby, kterou platí pouze obchodníci (inzerenti). Partneři propagující produkty mají aplikaci zdarma.

Vivnetworks.com s CJ Affiliate

Docela dost e-shopů v ČR se rozhodlo využít systém CJ Affiliate. Inzerenty i partnery dává dohromady zprostředkovatel (nebo spíš asi zástupce CJ Affiliate pro ČR) vivnetworks.com. Tvrdí o sobě, že jsou největší affiliate sítí ve střední a východní Evropě.

Do programu vivnetworks.com je zapojeno u nás mnoho obchodníků i partnerů, přibývají hlavně velcí hráči. K dnešnímu dni 8. 9. 2018 uvádí tyto statistiky (uvádím zaokrouhlená čísla): 290 CZ a SK obchodníků (inzerentů), 70 mezinárodních inzerentů, 9 000 partnerů propagující obchodníky, 48 000 000 Kč obrat za 30 dnů, 82 000 000 návštěvníků, 1 400 000 zrealizovaných objednávek, 2 400 000 000 Kč hodnota objednávek, 122 000 000 Kč provize partnerů za rok 2017. V přepočtu to tedy vychází cca 122 000 000 Kč provize / 9 000 partnerů = 13 500 Kč průměrná provize na partnera za rok, tj. cca 1 100 Kč na měsíc. Je vidět, že počet realizovaných objednávek je cca ve výši 1,7 procenta z počtu návštěvníků.

Do programu se rozhodli zapojit docela velcí hráči na českém trhu, jako je kasa.cz, mall.cz, euronics.cz, zoot.cz, bata.cz a další inzerenti.

Bohužel registrace partnera přes web CJ Affiliate probíhá v angličtině a je značně dlouhá. Smluvní podmínky jsou značně obsáhlé a opět obsahují pro mne alarmující odstavce. Jsem asi dost nedůvěřivá a možná zbytečně mi to komplikuje život :). Naštěstí VIVNETwork má k dispozici český překlad smluvních podmínek, který jsem našla v návodu na registraci nového partnera do CJ, ale ten neobsahuje vše. Představu o funkci programu můžeme lehce získat z videonávodů VIVNETwork.

Zatím je to všechno v ČR ještě v plenkách. Skoro jediné zkušenosti, informace či články o tom na internetu v češtině publikoval opět jen sám VIVNETwork tím, že poskytl rozhovory či informace médiím. Chce se to kouknout i na zahraniční zdroje a zkušenosti s CJ Affiliate.

Ve smluvních podmínkách mne zarazilo opět pár věcí, se kterými mám problém. Jedna je, že váš účet se může dostat do mínusu, a pak vám je účtován úrok 1,5 procenta měsíčně za tento záporný zůstatek. Cituji:

(g) Negative Accounts. You may have a negative balance if Your Account is debited amounts equivalent to previous Payouts for Charge-backs and You do not have an adequate Account balance to cover the Charge-back amounts. When You have a negative balance, You must immediately remit payment to CJ in an amount sufficient to bring Your Account to a zero balance, or Your Account is subject to 1.5% interest per month, compounded monthly.

Konec citace. Pak jsem to pochopila, že pokud např. dojde ke vrácení zboží do určité doby, tak vám zase zpátky strhnou provizi, kterou jste před tím odbrželi. Nicméně do mínusu se můžete dostat i v případě, že přes váš systém nebude probíhat žádná objednávka. Když se váš účet stane tzv. spícím (ustanovení f Spící účty), tak vám mohou strhnout nějaký poplatek. Jeho výši jsem se nikde nedočetla, ani jsem nenašla žádný pricelist na oficiálních stránkách společnosti CJ. Zde je příslušné ustanovení, cituji:

(f) Dormant Accounts. If Publisher's Account has not been credited with a valid, compensable Transaction that has not been Charged-back during any rolling, six consecutive calendar month period (“Dormant Account”), a dormant account fee at CJ's then-current rate shall be applied to Publisher's Account each calendar month that Publisher's Account remains an open yet Dormant Account or until Your Account balance reaches a zero balance, at which time the Account shall become deactivated. Transactions will not be counted if the Transaction subsequently becomes a Charge-back.

Konec citace. Dle článku Patricka O'Keefe: Commission Junction’s $10 Monthly Inactivity Fee for Publishers strhává Commission Junction poplatek $10 měsíčně, pokud účet nevykazuje dostatečné příjmy. Jakmile jejich účet se dostal na $0, tak účet uzavřeli. Účet lze pak obnovit. Lidem se tento přístup nelíbí a byl častým důvodem k přechodu ke konkurenčním systémům. V USA si holt můžou vybírat :). Lidé popisují minimální hranici pro výplatu ve výši $100, takže pokud jejich účet byl kolem $100 a oni pak neměli žádný příjem, tak mohli přijít postupně až o tuto vydělanou sumu, než jim byl účet uzavřen.

Možná na tom něco bude, že tato síť není úplně důvěryhodná, ale CJ je v ČR na affiliate trhu největším hráčem. Lidem se stává, že zpočátku vydělají $100 a v momentě, kdy by jim měli přijít peníze, tak najednou nemají další prodeje, ačkoli na kampaních nic nezměnili. A najednou jim kvůli žádnému výdělku CJ začne strhávat z účtu $10 měsíčně, nebo začne blokovat kampaně, až se jim účet postupně vynuluje a zruší. Je možné, že se CJ sama rozhodne, že pro ni nevyděláváte dostatečně velké peníze, a tímto způsobem vás odstřihnou. Víc článků uvádí, že není úplně jednoduché se stát jejími partnery...

Přidání inzerenta na vaše stránky také není automatické. O přidání inzerenta žádáte. Aby stránka byla přijata, tak by se nemělo jednat například o blog. Inzerent může váš web odmítnout. Nikde jsem se zatím nedopátrala, zda web, který zadáváte při registraci, musí být web, na kterém pak běží reklama, nebo to může být jen kontaktní web a webů s reklamou můžete mít následně více a zadají se postupně do systému. To nevím.

Zajímavé také je, že tento affiliate CJ program vyžaduje od inzerentů exkluzivitu, tj. nemohou využívat jiný či svůj affiliate program zároveň, což potvrzuje i článek: Affiliate jako efektivní cesta nejen na zahraniční trhy.

To, že vás při malé aktivitě odstřihnou, asi vyplývá nepřímo z toho, že za každou schválenou transakci si sami berou od inzerenta 30% z provize minimálně však 40Eur měsíčně. Takže, když jim ten obrat nevygenerujete, tak o vás nemusí mít pak zájem CJ ani inzerent. Ale pokud to dělají způsobem, že najednou nemáte žádné obchody, ačkoli dříve jste je měli a vynulují vám pomocí poplatků účet, tak to zavání podvodem. Bohužel nad tím nemáte žádnou kontrolu. A možná nad tím nemá kontrolu ani prodávající, když nemůže provozovat vlivem požadované exkluzivity zároveň svůj vlastní afiiliate systém. Toto není úplně fér. A jediná vaše obrana může být nezapojit se do tohoto systému, nebo ho přestat používat. Těžko jim to budete dokazovat, když je to jejich černá skříňka. Další možnost je, že do toho půjdete naplno, budete jim generovat velké obraty, a pak nemají důvod se vás zbavovat – spolupráce bude oboustranně výhodná.

Někdo mívá problémy i s výplatou peněz (např. z důvodu chybného nastavení daní apod.). Někdo popisoval i opožděné platby, nebo s platbou měli problém. Ale nemělo by k tomu příliš docházet, protože CJ si vybírá od inzerentů provize formou zálohy předem. PayPal metodu CJ neumožňuje. Peníze se platí na účet. Komunikace s CJ byla pro lidi pomocí emailu obtížná, většinou jim odpovídal automat či dostávali generované obecné odpovědi, ze kterých nebyli příliš moudří. Další informací najdete na CJ Affiliate by Conversant.

Kromě smluvních podmínek samotné společnosti CJ, ještě uzavíráte smlouvu s konkrétním inzerentem, např. s mall.cz. Opět si tam mohou výplatu provize omezit na určitou minimální výši. Ten např. ve smluvních podmínkách mall.cz má ustanovení, cituji:

4. Nárok na Odměnu a její výplatu vzniká pouze za předpokladu, že celková výše Odměny za kalendářní měsíc dosáhne nejméně 200 Kč. Vyúčtování a výplata Odměny probíhá samostatně za každý kalendářní měsíc, částky se mezi měsíci nepřevádějí.

konec citace. Takže když nemáte dostatečný prodej, tak máte smůlu a nic nedostanete...

Kasa.cz tam zase má smluvní pokuty až 200 000 Kč za nějaké porušení smlouvy. Opět za spam 50 000 Kč. Prostě parádička pro malého drobného obchodníčka. V obchodě je to asi normální, když máte s.r.o. tak ok, ale jako fyzická osoba??? Na tyto věci by si měl člověk dávat pozor.

Affiliate v zahraničí

O tom, že Commission Junction patří mezi nejznámější hráče v Affiliate sítích svědčí žebříčky TOP 10:

Společnost Amazon i eBay mají svůj vlastní affiliate program.

Jak začít a další affiliate programy

Vzorové stránky pro affiliate marketing a další Affiliate programy pro ČR i zahraniční můžete najít v článku Vladimíra Matuly: AFFILIATE MARKETING (PARTNERSKÝ MARKETING). Rady jak začít v článku Jiřího Rosteckého: Chci se stát affilákem. Jak mám začít?

Závěr

S affiliate programy nemám zatím žádné osobní zkušenosti. Jsem ráda, že o tomto způsobu propagace vím a v tomto článku jsem si zde sesumarizovala a poznamenala určité informace, které jsem o tomto způsobu výdělku a propagace nalezla. Nemám pocit, že by mi něco zásadního neuteklo. Myslím si, že pro mé weby je stále výhodnější AdSence. Pokud by web měl využívat affiliate program, je třeba web koncipovat již trochu jiným způsobem. Ze svých prvních pocitů mám dojem, že pro většinu všeobecněji zaměřených webů, které nemají sloužit jako přímý výdělek, je reklama pomocí Google AdSense lepším řešením, než affiliate program.

Zpočátku je pro lidi problém vůbec realizovat pomocí affiliate svůj první obchod, ačkoli mají prokliky. Když jsem si v hlavě prošla své weby, tak ačkoli se odkazuji hodně na různé stránky, tak jsem si uvědomila, že na konkrétní produkty, které by si lidé mohli koupit přes affiliate marketing se odkazuji minimálně nebo vůbec. A pokud se odkazuji na produkty v e-shopech, tak tyto obchody zrovna nejsou součástí žádné affiliate sítě. Mohla bych sice ten samý produkt najít možná i u některých affiliate inzerentů, ale moc se mi do toho nechce. Mám své oblíbené obchody, a ty budu propagovat zdarma.

Došla jsem k závěru, že pokud by člověk chtěl využít affiliate marketing pro výdělek peněz nebo alespoň natolik, aby byl schopen generovat nějaký příjem a nevypadl z programu pro nečinnost, tak by se opravdu musel cíleně zaměřit na porovnávání a propagaci konkrétních produktů zapojených do affiliate marketingu. Musel by ty stránky dělat již s tímto záměrem. Abyste byli úspěšní, tak byste asi museli aktivně spolupracovat s inzerenty, odebírat si od nich na zkoušku zboží, pak o tom psát apod. Web by musel být zároveň profesionalizovaný a úzce specializovaný natolik, aby vzbudil velikou důvěru čtenářů i inzerentů, aby ho přijali jako seriózního partnera do kampaně. Výhodou těchto kampaní je, že mohou být více cíleny na koncového zákazníka a je to další způsob, jak můžete vydělat na tvorbě obsahu a tzv. monetizovat svůj web.

Zahraniční stránky se shodují v tom, že pomocí affiliate marketingu si můžete vydělat více, než pomocí AdSenese viz např. článek Affiliate Marketing Vs. AdSense: Which is More Profitable? Affiliate marketing může být výdělečným obchodním modelem, AdSense obvykle nikoli, ten bývá pouze určitým přivýdělkem.

Kdo se chce do affiliate marketingu pustit, tak CJ Affiliate považuji, i přes popsané nevýhody, za tu nejlepší a skoro jedinou volbu. Je to mezinárodní velká společnost. Druhou alternativou je u nás výše popsaný Affilbox.cz.

Sama zatím CJ používat nebudu, ani žádný jiný provizní systém. Počkám, až na trhu vznikne další konkurence a bude zde v ČR s tímto způsobem výdělku více zkušeností a bude do něho zapojeno více firem – i ty, od kterých opravdu já sama nakupuji.

Další články