Zabalení objemné bílé techniky

Datum vydání: 3. 5. 2020

Vědět, jak zabalit pračku, ledničku, sušičku, myčku se může hodit při stěhování i při reklamaci výrobku přímo u prodejce. Někdy můžete potřebovat i poslat někomu nějaký velký kus nábytku. Pošta, pokud takto objemný kus vůbec přijme, tak vám ho nezabalí. Přepravní firma, kterou si objednáte, také očekává již zabalený kus. Co s tím?

Reklamace výrobku a zabalení

V případě, že chcete reklamovat nějaké objemné zboží přímo u prodejce, tak musíte řešit jeho dopravu i zabalení. Prodejce může pomoci s dopravou. Bohužel zabalení výrobku může ponechat na vás. Dopravní firmy obvykle počítají s tím, že zboží je již zabaleno. Objemné výrobky lze obvykle reklamovat i přímo u vás doma, ale pak je obvykle pozvána servisní firma, která může zajistit opravu. Vy však tímto ztrácíte možnost řešit reklamaci případně i jiným způsobem než opravou (např. výměnou zboží, odstoupením od smlouvy apod., pokud na to máte nárok).

Originální obal (např. v případě reklamace) není vyžadován, ale pokud ho nemáte, můžete mít se zabalením zboží spojeny nemalé problémy. Prodejce při reklamaci by vám měl uhradit nutné náklady, které budete mít spojeny s reklamací, tedy i náklady na zakoupený materiál, případnou dopravu apod. Postup zabalení se může hodit také při jakémkoli transportu či stěhování.

Balicí firmy pro objemné výrobky nejsou

Bohužel jsem nenašla v ČR firmy, které by se zabalením zboží přímo zabývaly, výjimkou je jen snad TAVOČER (majitel též domény www.obalove-materialy.cz nabízející též stěhovací služby). Částečná nabídka může být součástí stěhovací firmy, ale i ty nepočítají s nároky, které může mít externí přepravní firma.

Jak zabalit ledničku, pračku, myčku?

Návody, jak zabalit sušičku, pračku ledničku apod. jsou k dispozici v angličtině. Zde dávám odkaz na ty nejpovedenější:

  1. How To Pack And Move A Fridge On Your Own – toto je nejlepší video. Doporučila bych ještě na závěr obalit ještě skreč folíí. Bohužel u nás nejdou koupit tak velké kartony, takže buď by se kartony vynechaly, nebo by možná postačovalo poslepovat páskou jednotlivé kartony z jednotlivých stran,
  2. Packing and Unpacking of Fridge, Bike, Sofa, Utensils and Glass Table | Leo Packers and Movers – toto je další propagační video zahraniční stěhovací firmy, která na něm ukazuje, jak lze zabalit různé věci pro účely stěhování,
  3. How to pack a Washing Machine – toto video zas tak podařené není, jde o jednoduché základní zabalení pro účely stěhování.

Kde koupím obalový materiál?

Dalo by se říct, že běžný spotřebitel nebalí takto velké věci. Balení velkých věcí je obvykle záležitost velkých výrobních firem, které mnohdy zboží navíc přepravují na paletách. Krabice se pro takto objemné věci také již nedělají, také jak byste to chtěli dát do krabic? Krabice již nemají požadovanou nosnost. Nákup obalového materiálu v Bauhausu, Obi, Hornbachu či v jiných hobby marketech také nemusí být dostačující.

Specializované obchody na obalový materiál

Pro nákup obalového materiálu je vhodnější volit specializované firmy. Po shlédnutí nabídek na internetu se mi zdála nejlepší firma TAVOČER s.r.o. www.obalove-materialy.cz, kde seženete skoro všechno pod jednou střechou. Pro zabalení pračky či sušičky by mohlo být dostačující například toto zboží:

Kompletní cena takového sady vychází zhruba na 700 Kč + 140 Kč doprava. Nic levného. Když budete mít štěstí, můžete i nějaký obalový materiál splašit u kontejnerů s papírem, kde lidé vyhazují různé krabice – něco se může hodit…

Myslím, že 10 m na obalový materiál by u lepenky i bublinkové fólie mohlo stačit, aby se to objelo 2×. Toto je můj seznam, který jsem si vytvořila pro zabalení sušičky. Šly by dokoupit ještě případné speciální rohy Kartonové ochranné rohy 35*35*3 mm, délka 1m, ale myslím, že případné vyztužení z lepenky je dostačující. Spodek by šel udělat z kartonů, stejně pak případné boky. Vzhledem k dopravě, kterou zajišťují pouze při rozměru do 100 cm v jednom rozměru, viz Doprava a platba, tak trochu může být problém s kartonovými proklady. Ty by šly případně osobně vyzvednout na pobočce. Předběžně jsem počítala kartony (proklady) 2× na dno, čtyři ze stran + jeden jako víko.

Zabalit a poslat

Po nákupu „stačí zabalit“ a poslat :). A nezapomenout vyúčtovat náklady prodejci, pokud šlo o reklamaci. Bohužel většina přepravních společností nepočítá s dopravou objemných a těžkých předmětů či předmětů, které nejdou jednoduše dát do krabice. Také málo dopravců má v nabídce služeb vyzvednutí předmětu určeného k dopravě přímo na vaší adrese. Je třeba vybrat dopravce, který je ochoten přepravovat objemné a těžké předměty.

Nejpropracovanější nabídku vhodnou i pro spotřebitele má dle mého názoru PPL. Pro standardní balení vyžaduje kartonovou krabici ve tvaru krychle či kvádru. Kartonová krabice může být chráněna fólií. PPL má nicméně nabídku i pro atypické zásilky, jejichž přepravu nabízí za příplatek a umožňuje zaslání předmětů i pro běžného spotřebitele a vyzvednutí z adresy, kterou zadáte.

Na závěr bych chtěla poznamenat, že můj návod s odkazy a materiály na zabalení, není žádným oficiálním návodem. Bohužel české návody chybí, nepočítá se s tím. Není zde proto žádná jistota, že vám přepravce takto zabalený předmět do přepravy vezme.

Další články