Ekonomický a účetní software

Aktualizováno: 4. 1. 2019, datum vydání: 28. 2. 2011

Solitea – Money S3 Start

Zdarma je ke stažení demoverze Money S3 Start včetně dokumentace a příkladů. Tento software používají mnohé obchodní akademie pro praktickou výuku studentů, což je pro mne také známkou kvality a dobrého rozhodnutí. Program je naprogramován pro MS Windows na platformě MS SQL.

STORMWARE – POHODA START

Můžete si zdarma stáhnout verzi POHODA Start. K dispozici jsou také zkušební verze a demoverze ke stažení a příručky a další soubory a dokumenty. Důležitá pro Vás bude zejména:

POHODA

Program POHODA je naprogramován pro MS Windows na platformě MS SQL.

K dispozici jsou na stránkách POHODY videonávody. Tyto videonávody jsou jen krátkou exkurzí do software POHODA a zaměřují se spíše na řešení konkrétních dílčích problémů.

Dále je nabízen legislativní servis, který odpovídá na palčivé otázky z účetnictví a daní..

Solitea – iDoklad

Pokud evidujete výdaje paušálem a potřebujete hlavně evidenci faktur a pokladny, můžete využít pro začátek iDoklad od firmy Solitea. Nicméně tento program není bezchybný a je třeba si dát pozor na správné sečtení všech příjmů do daňového přiznání. Součty částek ne vždy dělá správně. U placeného programu bych v tomto směru předpokládala naprostou nezchybnost. Né vždy výstupy a sumy programu odpovídají realitě :). Chybí mi zde také jakákoli možnost exportu dat. Konkurenční společnost STORMWARE nabízí obdobný program mPOHODA (doplněk k systému POHODA), nicméně iDoklad od Solitei mi vyhovoval více z důvodu variabilnější šablony faktury, na kterou se vešlo více textu. iDoklad je v současné době již placený, mPOHODA je zatím zdarma.

ABRA – FlexiBee

Mým favoritem je nyní software ABRA FlexiBee. Tento software pracuje na cloudovém řešení, můžete se ke svým datům připojit z různých míst i z různých zařízení, stačí internetové spojení a nainstalovaná aplikace. Klientská aplikace běží na Javě, možno je přistupovat i přes webové rozhraní. Program díky Javě běží na různých platformách: Windows, Linux i Mac. Je použito otevřené programátorské rozhraní REST API, které umožňuje pracovat s daty a napojit účetnictví na libovolný systém.

Pro malé firmy může ABRA FlexiBee znamenat skoro jedinečnou možnost, jak vést podvojné účetnictví zcela ZDARMA. Takže pokud si chcete založit s.r.o., ve kterém budete mít pár účetních případů ročně a nechcete investovat desetitisíce za účetní software, postačí bohatě zdarma verze ABRA FlexiBee. K dispozici je totiž ABRA FlexiBee One, kdy pro jednoho uživatele máte zdarma daňovou evidenci, podvojné účetnictví, fakturaci, banku a pokladnu a sklady. Ideální pro toho, kdo vede daňovku či paušální výdaje a evidenci si dělá z domova sám, nebo má malé s.r.o. a účetnictví si je schopen obstarat sám.

Pokud potřebujete ke své činnosti již evidenci majetku či mezd, tak už je nutno si zakoupit placenou licenci. I pro založení dalšího uživatele (např. pro účetní) potřebujete placenou verzi. I větší společnost by si s ABRou měla vystačit. Pro kompletní účetnictví už obvykle potřebujeme i evidenci majetku, a tak je předpoklad, že podniky spíše sáhnou po placené variantě, aby tuto evidenci nemusely dělat ručně. Nicméně pokud máme majetku málo a nemáme zaměstnance, tak bychom si mohli vystačit i s bezplatnou variantou vedení podvojného účetnictví.

V rámci licence lze mít neomezeně firem. Počet dokladů je též neomezen. Data jsou uložená na cloudu, a teprve pokud by přesáhla určitý datový limit, tak se platí cena za GB uložených dat. Obsazení diskového prostoru do 1 GB je zdarma. Vizuálně mi software vyhovuje, sestavy jednoduché a praktické. Příručky, návody a dokumentace jsou k dispozici na stránce podpory. Klíčová pro začátek může být příručka pdf první kroky ve FlexiBee a stránka nápovědy. Akademie nás provede videonávody.

Díky možnosti vést podvojného účetnictví i daňovou evidenci zdarma je pro mne ABRA FlexiBee v tuto chvíli tou správnou volbou. Oceňuji též flexibilní programátorské rozhraní. Bezproblémové jsou i exporty dat. Software není sice tak masově rozšířen jako třeba POHODA či MONEY S3, ale patří mezi silné hráče na trnu. Pro případný převod dat z iDokladu do ABRA FlexiBee nabízí BlahaSoft speciální aplikaci.

Seznam ostatních ekonomických softwarů

Další články