Ekonomický a účetní software

Datum vydání: 12. 1. 2021

Solitea: Money S3 + iDoklad

Solitea je vývojářská firma zabývající se vývojem účetních programů. Nabízí řešení jak pro živnostníky iDoklad, tak i komplexní účetnictví Money S3. Na YouTube kanálu Solitea najdeme videa a návody.

Money S3 Start

Zdarma je ke stažení demoverze Money S3 Start včetně dokumentace a příkladů. Tento software používají mnohé obchodní akademie pro praktickou výuku studentů, což je pro mne také známkou kvality a dobrého rozhodnutí. Program je naprogramován pro MS Windows na platformě MS SQL. Bezplatná verze Money S3 Start je omezená počtem dokladů. Money S3 Start umí spolupracovat s iDokladem.

iDoklad

Pokud evidujete výdaje paušálem a potřebujete hlavně evidenci faktur a pokladny, můžete využít pro začátek iDoklad od firmy Solitea. Nicméně tento program není bezchybný a je třeba si dát pozor na správné sečtení všech příjmů do daňového přiznání. Součty částek ne vždy dělá správně, alespoň já jsem s tím měla dříve problém. U placeného programu bych v tomto směru předpokládala naprostou bezchybnost. Chyběla mi zde také jakákoli možnost exportu dat. Je možné, že chyby jsou již opraveny, ale já iDokladu již nevěřím.

Konkurenční společnost STORMWARE nabízí obdobný program mPOHODA (doplněk k systému POHODA), nicméně iDoklad od Solitei mi vyhovoval více z důvodu variabilnější šablony faktury, na kterou se vešlo více textu. iDoklad je v současné době již placený, zdarma je pouze omezená fakturace pěti odběratelům a dvouměsíční demoverze.

STORMWARE: POHODA + mPOHODA

Můžete si zdarma stáhnout verzi POHODA Start. K dispozici jsou také demoverze ke stažení a příručky a další soubory a dokumenty. Program POHODA je naprogramován pro MS Windows na platformě MS SQL. K dispozici jsou na stránkách POHODY videonávody. Tyto videonávody jsou jen krátkou exkurzí do software POHODA a zaměřují se spíše na řešení konkrétních dílčích problémů. Dále je nabízen legislativní servis, který odpovídá na palčivé otázky z účetnictví a daní. Na YouTube kanálu Stormware POHODA najdeme videa a návody.

Pro živnostníky, kteří potřebují hlavně fakturovat je zde mPOHODA. Aplikace zajišťuje mobilní fakturaci a prodej. mPOHODA Start je zdarma, ale je omezena 100 záznamy v dokladových agendách. Další varianty jsou již placené. mPOHODA lze propojit s účetním programem POHODA.

ABRA – FlexiBee

Mým favoritem je nyní software ABRA FlexiBee. Tento software pracuje na cloudovém řešení, můžete se ke svým datům připojit z různých míst i z různých zařízení, stačí internetové spojení a nainstalovaná aplikace. Klientská aplikace běží na Javě, možno je přistupovat i přes webové rozhraní. Webové rozhraní je napsané v jazyce JavaScript/ES6. Program díky Javě běží na různých platformách: Windows, Linux i Mac OS X. Je použito otevřené programátorské rozhraní REST API, které umožňuje pracovat s daty a napojit účetnictví na libovolný systém.

Dříve byla ABRA FlexiBee pro malé firmy zcela ZDARMA včetně podvojného účetnictví. Nyní již cenové programy počítají s placenou verzí, nicméně ABRA Flexi si můžete vyzkoušet na měsíc zdarma. Levnější je verze BASIC, která neobsahuje mzdy. Pokud potřebujete mzdovou evidenci máte na výběr BUSINESS verzi či PREMIUM verzi, která je dražší, ale obsahuje více agend.

V rámci licence lze mít neomezeně firem. Počet dokladů je též neomezen. Neomezený je též počet uživatelů pro čtení. Data jsou uložená na cloudu, nebo můžete mít provoz na vlastním serveru. Teprve pokud by přesáhla určitý datový limit, tak se platí cena za GB uložených dat. Obsazení diskového prostoru do 1 GB je zdarma. Vizuálně mi software vyhovuje, sestavy jednoduché a praktické. Příručky, návody a dokumentace jsou k dispozici na stránce podpory. Klíčová pro začátek může být příručka pdf první kroky ve FlexiBee a stránka nápovědy. Akademie nás provede videonávody. Na YouTube kanálu ABRA Flexi najdeme videa a návody.

Díky možnosti vést podvojného účetnictví i daňovou evidenci zdarma je pro mne ABRA FlexiBee v tuto chvíli tou správnou volbou. Oceňuji též flexibilní programátorské rozhraní. Bezproblémové jsou i exporty dat. Software není sice tak masově rozšířen jako třeba POHODA či MONEY S3, ale patří mezi silné hráče na trnu. Pro případný převod dat z iDokladu do ABRA FlexiBee nabízí BlahaSoft speciální aplikaci.

Seznam ostatních ekonomických softwarů

Další články