Články

Daň z přidané hodnoty 2022

Datum vydání: 11. 5. 2022

Formuláře 2022

Google AdSense – fakturovaná částka a období

Aktualizováno: 24. 9. 2020, datum vydání: 8. 10. 2013

Reklama AdSense

Provozujete-li reklamu AdSense, určitě vám vrtalo hlavou, kdy a jak vystavit fakturu a jaké období je rozhodující pro souhrnné hlášení či přiznání k DPH – zda období poskytování reklamy či platby.

V tomto článku se snažím danou problematiku nastínit, nikoli však uspokojivě vyřešit. Ač jsem hledala a hledala, tak jsem na internetu nenašla žádný uspokojivý relevantní názor odborníků. Připadá mi, že se nikdo touto problematikou nechce zabývat a dávat někomu rady. Kromě diskuzních fór tuto věc skoro nikdo neřeší. Zakopaný pes bude asi v tom, že uspokojivé řešení, které by zcela bylo v souladu s českou legislativou, prostě neexistuje. Ať to uděláte, jak to uděláte, vždy tam bude něco špatně!

Fakturace do zahraničí - reklamní služby Google AdSense

Aktualizováno: 26. 6. 2014, datum vydání: 7. 10. 2013

Od 1. 1. 2013 v souvislosti s novelou zákona o DPH došlo k razantním změnám v oblasti náležitostí daňových dokladů. Některé změny jsou popsány v:

Jak vystavit správně fakturu (daňový doklad) do zahraničí? A co vše má obsahovat?

Popíši tyto věci na společnosti Google, které nyní vystavuji fakturu na základě služby AdSense. Jde o specifický případ poskytování služby do zahraničí. Pozor, jiné zahraniční dodávky (zboží, služeb...) by se mohly řešit jiným způsobem. Problematika DPH se zahraničím je dosti složitá a mnohotvárná. Způsob zúčtování záleží i na smluvní protistraně Googlu. Já se zde budu zabývat pouze protistranou Google Ireland.

Být či nebýt plátce DPH?

Aktualizováno: 14. 6. 2016, datum vydání: 24. 7. 2013

Pro netrpělivé zde uvedu rovnou rekapitulaci

  • Pokud prodáváme převážně plátcům DPH, tak je pro nás výhodné být také plátce DPH.
  • Pokud prodáváme převážně neplátcům, pak je pro nás výhodné být také neplátce DPH.

Počítám zde se shodnou sazbou DPH při nákupu i prodeji. Pokud by byly sazby DPH různé (např. vyšší sazba při nákupu), může být situace jiná a plátcovství DPH se může vyplatit i v jiných případech. Také neřeším případ, kdy je podnik ztrátový (nákupy převyšují prodeje a vzniká nadměrný odpočet), protože tento stav je obvykle pouze dočasný, a pokud nikoli, tak se připravte na brzkou finanční kontrolu :-).

Další články